FIA vs. Forma-1: Nincs kompromisszum!
Formula.hu 2009.05.18. 20:43
A Forma-1 további sorsát eldöntő tárgyalásként harangozták be azt a mai megbeszélést, amelyen a Forma-1-es csapatok szerették volna kompromisszumra bírni a FIA-t a tervezett költségvetési plafonnal kapcsolatban. Mint ismert, több csapat – a Ferrari, a Renault, a Toyota, a Red Bull, illetve a Toro Rosso – jelezte, hogy kiszáll a sorozatból amennyiben a szövetség keresztülviszi a tervét.
Nos, a tárgyalás nem hozott pozitív eredményt. Max Mosley azt mondta, hogy az ugyan „baráti” hangulatban zajlott, de a FIA nem hajlandó engedni az elképzeléseiből. A csapatok jelenleg egymással tárgyalnak arról, hogy milyen választ adjanak erre.
A Ferrari mindenesetre bírósági keresetet nyújtott be Franciaországban a 2010-re tervezett szabályok ellen.
A tárgyalás után Max Mosley újságíróknak azt mondta: „Eléggé baráti megbeszélés volt, de végül az történt, hogy a csapatok elmentek megbeszélni, hogy elő tudnak-e rukkolni valami jobb ötlettel, mint a költségsapka."
Egyelőre ellentmondásos hírek érkeznek arról, hogy sikerült-e valamiben egyezségre jutni. A költségsapka eltörlésében, vagy megemelésében biztosan nem, de a BBC Bernie Ecclestone-ra hivatkozva azt állítja, hogy a kétszintű bajnokság ötletét sikerült kivetetnie a csapatoknak a tervekből.
Ezzel szemben Mosley azt mondta: „A szabályok azok, amiket már közzétettünk. Elmondtuk, hogy azt akarjuk, hogy mindenki ugyanolyan szabályok szerint versenyezzen. Elmondtuk, hogy azt szeretnénk, ha minden csapat bemenne a költségsapka alá, és a csapatok most ezt megtárgyalni mentek el."
„A költségsapka egyúttal a technikai szabályok fokozatos lazítását jelentené - és minden mérnök ezt akarja. Azt mondtuk, hogy végeredményben aközött választhatnak, hogy legyen intellektuális szabadság és pénzügyi korlát, vagy pedig intellektuális korlát és pénzügyi szabadság - ez utóbbi volt eddig."
„Rámutattunk - és ezt a mérnökök mondták -, hogy a jelenlegi Forma-1 finomítások óriási költségen megvalósított végtelen sorozatáról szól és el akarunk erről mozdulni és azt akarjuk, hogy ehelyett az innováció és a kreativitás kerüljön előtérbe, de ezt csak akkor tudjuk megtenni, ha korlátozzuk a költségeket, mivel ha nem tennénk senki sem engedhetné meg ezt magának. Úgy gondolom néhány csapat egyetért ezzel, néhány nem, és most elmentek megtárgyalni."
Korábban a Ferrari, a Renault, a Toyota és a Red Bull jelezte, hogy ha maradnak a 2010-re tervezett szabályok ebben a formájukban, akkor kiszállnak. Arra a kérdésre, hogy még mindig tartják-e ehhez a véleményükhöz magukat ezek a csapatok, Mosley azt mondta: „Nos, a dolgok jelen állása szerint ez a helyzet."
A megállapodás azért is sürgető lenne, mert a 2010-es nevezési határidő május 29-én jár le. A FIA elnöke leszögezte, hogy nem áll módjukban módosítani ezen a határidőn: „Elmondtuk, hogy nem tudjuk eltolni a nevezési határidőt, mivel már kihirdettük és nem hozhatjuk hátrányos helyzetbe az esetlegesen belépni kívánó új csapatokat. De készen állunk meghallgatni mindent, amit (a csapatok) mondanak."
Mosley azt is megerősítette, hogy a Ferrari bírósághoz fordult a 2010-es szabályok miatt: „A megbeszélés alatt kiderült, hogy a Ferrari benyújtott egy keresetet a francia bíróságnak. Nem tudom a részleteket, de arra irányul, hogy szerezzenek egy végzést, ami megakadályozza, hogy azt tegyük, amit tenni akarunk. Tehát a Ferrarival kapcsolatban ez a helyzet."
Azonban hozzátette, hogy nem hiszi, hogy a csapatok be fogják váltani a fenyegetésüket és valóban távoznak a Forma-1-ből. Szerinte az, hogy a Ferrari bírósági úton akarja visszavonatni a 2010-re tervezett szabályokat éppen arra utal, hogy maradni szándékoznak. Mindazonáltal nem aggódik akkor sem, ha néhány csapat valóban kiszáll, mivel - amint elmondta - számos új csapat jelezte, hogy belépne.
A megbeszélésen szóba került a Concorde Megállapodás is, amelyet 2006 óta nem újítottak meg: „Kérdeztek (a csapatok) a Concorde Megállapdoásról is és mi azt mondtuk, hogy mi készen állnánk, hogy újabb öt évre megkössük az 1998-as Concorde Megállapodást, amennyiben az összes többi ügyről megállapodás születik. De nincs megállapodás közöttük és Bernie (Ecclestone) között a kereskedelmi kérdésekben, ami nem meglepő, hiszen két és fél év óta tárgyalnak róla, de még mindig nem tudtak egyezségre jutni."
|