HÍREK : Salo: Még hogy egy fólia miatt esett ki Räikkönen… |
Salo: Még hogy egy fólia miatt esett ki Räikkönen…
motorsportal.hu 2013.09.06. 19:37
A finnek egykori Forma–1-es versenyzője, Mika Salo nem hiszi el a Lotus csapat Kimi Räikkönen belgiumi kiesésére adott azon magyarázatát, miszerint egy sisakrostélyról letépett fólia tömítette el a később meghibásodó fék hűtőcsatornáját. A finn szerint az enstone-iak eltitkolják a valós okokat.
2012-es visszatérése óta első alkalommal volt kénytelen feladni egy futamot Kimi Räikkönen a Lotusszal – mégpedig meglehetősen banális ok miatt. Az E21 bal első kerekének fékje már a futam elején túlmelegedett, mégpedig a csapat későbbi magyarázata szerint azért, mert a fékhűtés csatornáját eltömítette egy sisakrostélyról letépett védőfólia. Bár az istálló állítása szerint szerelőik a fóliát az első kerékcsere során eltávolították, a fék már menthetetlenül megadta magát, ezért Räikkönen nem fejezhette be a futamot.
A Forma–1-ben összesen 111 nagydíjhétvégét teljesítő Mika Salo ugyanakkor nem hiszi el, hogy ilyen megtörténhet. „Egyszerűen nem tudom elhinni azt a magyarázatot, amit a csapat a fékhibára adott – nyilatkozta a finn MTV3 televíziónak. – A fékhűtő csatorna olyan forró, hogy ha ez belekerült volna, azonnal elolvadt volna.”
Salo szerint egyébként is árulkodó jel, hogy a csapatnál nem a vasárnapi volt az egyetlen fékprobléma Spában. „A Lotusnak már pénteken is fékproblémája volt, de most hirtelen a plexifólia az ok?” – tette fel a költői kérdést, utalva arra, hogy a csapat vélhetően módosított valamit a fékhűtés rendszerén, s emiatt nem akarják elárulni a valós okokat. „Ha a levegőt más módon irányítják, vélhetően nem is hűti ugyanolyan módon a fékeket” – magyarázta.
A csapatfőnök Eric Boullier egyébként már közvetlenül az eset után elmondta, valóban variáltak a fékhűtésen a hétvége során, ám miután csakis Räikkönen autóján, annak pedig csakis a bal első fékjénél merült fel probléma, eleve kizárható a műszaki hiba lehetősége. „Itt kétféle lehetőségünk volt a hűtésnél: az egyik túl nagy hűtést eredményezett, a másik viszont a határokat feszegette. Ha a hiba mindkét féktárcsán jelentkezett volna, az a fékhűtés hibájáról árulkodna. De itt csak az egyik tárgya ment tönkre” – érvelt Boullier.
|